Statystyka Stowarzyszenia

myśliwi (PZŁow) - 41 (w tym 32 myśliwych-łuczników EBEP/IBEP)

stażyści (PZŁow) - 19 (w tym 10 przeszkolonych kursem EBEP/IBEP)

pozostali łucznicy - 67 (w tym 14 przeszkolonych kursem EBEP/IBEP)

Razem 127

Pełna lista ( link dla zarejestrowanych członków PBA )

Uwaga:

Forum używa plików ciasteczek i podobnych technologii. Można je wyłączyć w ustawieniach przeglądarki.

Więcej informacji: Prywatność i ciasteczka w naszych witrynach

Witamy, Gościu
Nazwa użytkownika Hasło: Zapamiętaj mnie

Dobór strzał
(1 przeglądających) (1) Gość

TEMAT: Dobór strzał

Dobór strzał 1 rok, 9 mies. temu #3803

• Fiedi
  • ( Użytkownik )
  • Junior Dyskutant
  • Oklaski: 0
Witam, jestem nowym użytkownikiem forum a zarazem początkujacym łucznikiem. Od niedawna jestem szczęśliwym posiadaczem łuku bloczkowego jakim jest PSE BRUTE X. W zwiążku z tym że sprzęt trochę kosztował, nie chciałbym go uszkodzic po pierwszych paru strzałach :). Przegladając różne fora i poradniki wyczytałem że zarówno na trwałość łuku a także poprawność oddawanych strzałów duży wpływ ma odpowiedni dobór strzał. No i właśnie...:). Pierwszych parę strzałek kupiłem prze z allegro, jednak odniosłem wrażenie że nie każdy sprzedawca poważnie podchodzi do sprawy. Podałem model łuku i tyle wystarczyło....Przegladając różnego rodzaju posty nie natknąłem sie na konkretną odpowiedź jak samemu ( niekoniecznie w sposób prosty) dobrać odpowiednio strzałę. Niektórzy proponują skorzystanie z gotowych programów producentów jeszcze inni podają model strzały pod konkretny łuk. No i teraz pytanie do Was. Czy możecie napisać w jaki sposób Wy dobieracie strzały do swoich łuków?. Korzystałem juz z tabeli Eastona www.eastonarchery.com/store/shaft_selector/ jednak nie potrafie określić jakiego typu mam bloczki, ponadto program pokazuje gotową strzałę Eastona pod łuk. Korzystałem również z tabeli wg AMO która fajnie pozwala określić wage strzały natomiast nie potrafię uwieżyć że waga mojej strzały powinna wynosic 454grain.:)
Ktoś pisał że ciekawym programem jest ONEtarget 2 jednak nie mogę go znaleźć, a ktoś inny że na 1 funt naciągu przypisuje sie 5 grain wagi strzały. Naprawdę mam mętlik w głowie. Bardzo prosze o pomoc :)

Odp: Dobór strzał 1 rok, 9 mies. temu #3806

Dobór strzał nie należy do łatwych zadań dla początkującego.
Punktem wyjściowym dla wyboru promienia strzały są 3 parametry:
- długość naciągu
- ustawiona na łuku siła naciągu
- typ krzywek (soft, medium, hard, X-hard) lub prędkość IBO podana przez producenta
- do czego ta strzała ma służyć (rekreacja, sport tarczowy, sport terenowy, polowanie,...)

no i oczywiście cena, renoma producenta,...itp
Te parametry powinien znać sprzedawca dobierając strzały do łuku.

Postaraj się odpowiedzieć na te pytania, a będziemy w stanie pomóc Ci konkretniej. Jeśli masz kłopot w określeniu wymienionych parametrów... zajrzyj do skryptów dostępnych na naszej stronie ( www.bowhunter.pl/images/stories/abc.pdf , www.bowhunter.pl/luczniczy-sprzet-mysliw...urowanie-strzal.html )

Później zostanie jeszcze dobór lotek i grotów z uwzględnieniem parametru FOC (odpowiedniego umiejscowienia środka ciężkości).

Oczywiście można na początek strzelać jakąkolwiek aluminiową lub karbonową, w miarę ciężką strzałą (min. waga strzały>5grs/1#) ale nie jest to jeszcze właściwy dobór.
Anarchy / FMJ + RamCat,
CZ-550lux / SBT Sierra
Ostatnio zmieniany: 1 rok, 9 mies. temu przez Piotr Kociołek.

Odp: Dobór strzał 1 rok, 9 mies. temu #3810

• Fiedi
  • ( Użytkownik )
  • Junior Dyskutant
  • Oklaski: 0
Długość naciągu to dokladnie 73cm, przeliczając to na cale oraz zakładając w jednostce cal miedzynarodowy (2,54) wychodzi 28,75"
Łuk obecnie nastawiony jest na 70 lbs, natomiast jeśli chodzi o typ krzywek trudno jest mi je określić po samym kształcie. Producent podaje prędkość IBO równą 321 fps. Początkowo chciałbym się podszkolić przy strzałach do tarczy/rekreacja lecz nie wykluczam też pozostałych opcji (chciałbym też dowiedzieć się jaka jest różnica w strzałach przy pozostałych zastosowaniach). Jako że chyba najbardziej popularnym i dostepnym jest Easton pozostałbym przy jego strzałach. Posiadam parę modeli Eastona tylko nie wiem czy zostaly odpowiednio dobrane. Jest to EASTON CAMO HUNTER XX75 2117, EASTON SUPERLITE XX78 2413, EASTON X7 ECLIPSE 2212 oraz EASTON GAMEGETTER XX75 2317 i dodatkowym oznaczeniu 300. Chciałbym się dowiedzieć jak dobierać parametry strzał pod łuk, mianowicie grubość promienia, grubość ścianki oraz sztywność. Strzelając trochę z X7 ECLIPSE zauważyłem że łamią sie jak zapałki. Z góry dziekuję za pomoc oraz okazanie cierpliwości :)

Odp: Dobór strzał 1 rok, 9 mies. temu #3812

Fiedi napisał:
Korzystałem juz z tabeli Eastona www.eastonarchery.com/store/shaft_selector/ jednak nie potrafie określić jakiego typu mam bloczki,...
Ktoś pisał że ciekawym programem jest ONEtarget 2 jednak nie mogę go znaleźć, a ktoś inny że na 1 funt naciągu przypisuje sie 5 grain wagi strzały. Naprawdę mam mętlik w głowie. Bardzo prosze o pomoc :)

Bloczki masz typu HARD
Program Ontarget2: www.pinwheelsoftware.com/
Anarchy / FMJ + RamCat,
CZ-550lux / SBT Sierra

Odp: Dobór strzał 1 rok, 9 mies. temu #3813

PSE BRUTE X ma pojedyńczy bloczek typu hard (Single or Hard Cam).
Skoro zamierzasz pozostać przy strzałach Easton, spróbujmy zatem jeszcze raz z kalkulatorem tej firmy.
1. U góry zaznacz opcję "Hunting" - jeśli szukasz strzały do polowania, lub opcję "Target" - jeśli strzały tarczowej.
2. Następnie wybierz rodzaj materiału z jakiego ma być strzała - zaznacz jedną z wybranych opcji: (Carbon albo Carbon Aluminium Hybrid albo Aluminium).
3. W następnej kolejności zaznacz rodzaj bloczków (Select a Cam) - rozwiń pasek wyboru i kliknij na opcję: "Single or Hard Cam" (pojedyńczy bloczek).
4. Teraz wybierz wagę grotu (Point Weight) jakiego będziesz używał (np. 100 grain)
5. Wybierz siłę łuku z jaką będziesz strzelał (Select a Bow Weight ) - przedział 67-72 funty.
6. Wskaż długość strzały jakiej będziesz używał (Select Arrow Length ) - np. 29 cali. (WAŻNE - W kwestii prawidłowego doboru długości strzały, zapoznaj się z materiałami, które powyżej wskazał Ci Piotr.)
7. Na koniec użyj funkcji wyszukaj (Search) i kalkulator powinien wskazać Ci konkretne modele oraz ich spin. Aby zapoznać się z dokładniejszym opisem wybranych modeli, użyj funkcji "VIEW ARROWS" po prawej stronie (czerwona czcionka.)
ŁUK MYŚLIWSKI / BROŃ PALNA:
Hoyt Carbon Element G3 80# / Tikka T3 Varmint Stainless 308 Win.
Viper Predator Microtune / Meopta 3-12X56 krzyż nr 4
Qad Ultra Rest HDX
A/C/C Pro Hunting 300
TruBall Loop Master
Ostatnio zmieniany: 1 rok, 9 mies. temu przez ZIEMOWIT TOKARSKI.

Odp: Dobór strzał 1 rok, 9 mies. temu #3814

@Fiedi
Poniżej wklejam Ci wynik analizy z OnTarget2, dla Twojego łuku i promienia BEMAN ICS Bowhunter:

PSEBruteX.jpg

wynika z tego, że właściwe ustawienia, to:
- dł. promienia 28.5"
- siła łuku: 68.5#
- sztywność (spin) promienia: 340
- 3 lotki o wadze po ok. 5grs
- grot wkręcany typu bullet - 100grs.

Przy tych parametrach uzyskujesz bezpieczny dla łuku ciężar strzały, doskonałą szybkość jak na możliwości łuku i właściwe wyważenie strzały. Zmiana któregoś z tych parametrów oczywiście pociąga automatyczną zmianę pozostałych. Posiadając ten programik, możesz oczywiście powprowadzać sobie do niego już posiadane strzały - i posprawdzać jak powinienieś ustawić do nich siłę łuku, by przyzwoicie latały...

Karbonowy promień Beman ICS Bowhunter ( beman.com/product/ics-bowhunter/ )- jest b.dobry do rekreacyjnego strzelania w terenie, tani - przez co straty na kamieniach i drzewach mniej bolą... :)

Do wyczynu (sport 3D) polecam: Beman ICS Speed, Easton Lightspeed 3D, Easton Full Bore,...
Do polowania kompozytowe: Easton FMJ, Easton A/C/C Prohunting, lub karbonowy Beman ICS Hunter Pro...
choć wybór promieni różnych firm jest przerażajaco duży (są jeszcze doskonałe strzały firm Carbon Express, Gold Tip...itp.) Dla precyzji trafienia najważniejsza nie jest jednak marka i model, lecz właściwa korelacja ustawionej siły łuku ze sztywnością całej strzały.
Anarchy / FMJ + RamCat,
CZ-550lux / SBT Sierra
Wygenerowano w 0.79 sekundy